Danas mnoge ustanove pitaju svoje poslovne partnere o njihovoj odgovornosti prema životnoj sredini i propituju kako su postigle energetsku efikasnost. U isto vrijeme, zemlje provode obveznu praksu u poslovnim objektima kako bi smanjile potrošnju energije i osigurale kontinuitet opskrbe energijom. Sistem energetske efikasnosti koji se primjenjuje na takva očekivanja dovest će kompanije u prvi plan u potencijalnom konkurentskom okruženju.
Zahtjevi vezani za energiju stvoreni za sisteme upravljanja energijom standard su sistema upravljanja koji uključuje upravljanje, implementaciju i održavanje. Standard je standard koji je kreirala Međunarodna organizacija za standardizaciju. Cilj mu je kontinuirano poboljšavati energetske performanse i osigurati energetsku efikasnost.
Najučinkovitiji način smanjenja gubitaka energije i povećanih troškova za objekte je smanjenje potrošnje energije. Najbolji način da ih se postigne je Sistem upravljanja energijom koji pruža sistematsku perspektivu upravljanja energijom.
Standard sistema upravljanja energijom ISO 50001 pruža organizacijama procese i sisteme potrebne za poboljšanje energetske efikasnosti, kao i implementaciju i održivost ovih procesa i sistema. Standard pokriva sve vrste energije. Podstiče efikasno upravljanje energijom, smanjenje troškova i ekološku svijest u svim ustanovama.
Ko zahtijeva ISO 50001 standard za sistem upravljanja energijom?
Bilo koja ustanova koja posluje u privatnom ili javnom, proizvodnom ili uslužnom sektoru može primijeniti ISO 50001 sistem upravljanja energijom, bez obzira na veličinu ili geografski položaj. Primarne ustanove za to uključuju bolnice, banke, proizvođače električne energije, lance i industrijske i proizvodne djelatnosti.
Prednosti primjene sistema upravljanja okolišem ISO 50001
Potrošnja energije smanjuje se uz pomoć implementiranih projekata.
Troškovi koji proizlaze iz energije drže se pod kontrolom i smanjuju.
Olakšava vam poštivanje zakonskih obaveza smanjenjem emisije stakleničkih plinova.
Upotreba postojećih uređaja i opreme drži se pod kontrolom, a informacije o performansama dobijaju se praćenjem potrošnje energije.
Povećava efikasnost i osigurava poštivanje zakona.
Smanjuje se negativan uticaj na životnu sredinu izazvan otpadom.
Povećava ugled u društvu u smislu energetske svijesti.
Osigurava uštede kada se integriše sa postojećim sistemima upravljanja.